UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kapitalizm Yoksulları ve Yoksulluğu Büyütüyor

16.02.2019, Esenyurt’tan bir emekçi

globalopoly.jpg

Geçtiğimiz günlerde kırk dokuzuncusu düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Davos’ta gerçekleşti. Foruma, akıl almaz düzeye varan toplumsal eşitsizliğin yumuşatılmasını savunan kimi kurumlar da katıldılar. Elbette bu kurum temsilcileri kapitalist sömürü düzeninin yıkılmasını savunmuyorlar, onlar “çelişkiler çok fazla, böyle giderse isyanlar giderek artacak ve düzen tehlikeye düşecek” diye düşünüyorlar. Bu kurumların temsilcileri, zenginlerin üstlerine düşen görevleri yerine getirmediğini söylediler.

Patronların Düzeninden Kurtulalım

16.02.2019, Samatya’dan bir temizlik işçisi

butun-ulkelerin-iscileri-birlesin-jpg

Merhaba işçi kardeşlerim. UİD-DER’e gelmeden önce işçilik nedir bilmiyordum, şimdi geç de olsa öğrendim. Annem babam işçiliğin ne olduğunu öğrenemeden öldüler. Ben köyde yetiştim. Ailem tütün tarlasında çalışıyordu, annem ve halalarım ise tütün fabrikasında çalışıyorlardı. İnsanın hayatını uyuşturan, parasını el, dumanını yel alan sigara. Kutusunda ölüm tehlikesi yazıldığı halde bağımlıların aldığı, öldüren sigara. Peki, nasıl olur da bu sigara başköşede oluyor?

Asıl Hırsız Kim?

15.02.2019, Sefaköy’den bir işçi

emine-arik.jpg

Geçtiğimiz haftalarda “fırsatçılığı” örnekleyen bir olay yaşanmıştı. Emine Arık, 8 yıl önce Bursa’nın Merkez İlçe Belediyesindeki bir taşeron firmada çalışıyordu. Dikiş kutusu olarak kullanmak için işyerinden boş zannettiği çikolata kutusunu almak istemişti. Ama taşeron patron bu durumu fırsata çevirdi; kadın işçiyi hırsızlıkla suçlayıp işten atarak 16 yıllık tazminatını gasp etti.

Elektrik Zamları Cebimizi Boşaltıyor

14.02.2019, Mersin Üniversitesi’nden bir işçi öğrenci

zama-zam-ortadirek-saban.jpg

“Zam’a zam, zamlara zam. Zamlı çay.” Bu repliği Kemal Sunal, Orta Direk Şaban filminde söylüyor. Bugün sabah uyandığımda başıma gelen şey aynen bu oldu. Geçtiğimiz Ağustos ayının 1’inde mesken tipi tüketici için elektriğe %9 ticarethanelere ise %14 zam gelmişti. Bu zam az gelmiş olacak ki Eylül ayının 1’inde, bir kez daha aynı oranda zam yapıldı.

Machuca: Çocukların Gözünden Faşizme Giden Süreç

13.02.2019, Tuzla’dan bir öğrenci

machuca.jpg

2004 yapımı Machuca filmi Şili’de, Allende liderliğindeki Sosyalist Parti iktidarının 1973’te bir askeri faşist darbeyle yıkıldığı günlerden bir kesit sunuyor bizlere. Arka planda bazı gerçeklere yeniden ışık tutuyor. Burjuvazi şartlar nasıl olursa olsun –Allende hükümetini zora sokmak, kötülemek için dükkânlar kapatılmış, gıda maddeleri için kuyruklar oluşmuş olsa bile– her daim lüks içinde yaşıyor, lüks evlerde oturuyor, lüks otomobillere biniyor, çocukları en iyi okullarda okuyor.

“Umut… Umut… Umut… Umut İnsanda”

12.02.2019, İzmir’den emekli bir işçi

cam-iscileri.jpg

Merhaba işçi kardeşler, merhaba. Uzunca bir zamandır gördüğüm, karşılaştığım o kadar olay birikti ki zihnimde. Örgütlü işçiler olarak bir işçi kardeşimizi daha mücadelemize katmak için karınca sürüleri gibi çalışıyoruz. Her biriniz çalıştığınız işyerlerinde, mahallelerinizde, gördüğünüz, bildiğiniz, yaşadığınız sorunlar ve mücadele deneyimlerinizle ilgili yazılar, mektuplar yazıyorsunuz.

“İtaatkâr” Mimar Aranıyor

10.02.2019, Pendik’ten bir işçi

ic-mimar-maas.jpg

Birkaç sene önce bir iş görüşmesine katılmıştım. Görüşme öncesinde önüme bir form koydular ve ilgili yerleri doldurmamı istediler. İş ve işçi haklarıyla ilgili yeni yeni bir şeyler öğreniyordum o zaman. Sorulardan birkaçı şöyleydi: Pazar günleri fazla mesaiye kalır mısınız? Şehir dışında görev alır mısınız? Gerektiğinde vardiyalı çalışır mısınız?

Çinli Bir İşçinin Şiirleri, Dizelerindeki Dizginsiz Sömürü

09.02.2019, Ankara’dan bir kadın işçi

xu-lizhi.jpg

2014 yılında intihar eden Xu Lizhi, onlarca işçiden yalnızca biriydi. 20 yaşındayken Shenzen’deki Foxconn fabrikasında çalışmaya gelen bir göçmen işçidir Xu Lizhi. 3 yıl boyunca Foxconn’da montaj hattında çalışır. Kitaplara, okumaya, şiire meraklıdır aynı zamanda. Foxconn fabrikasının iç gazetesinde 30’dan fazla şiiri yayınlanır. Şiirleri 20’li yaşlarını verdiği fabrika, montaj hattı, ağır çalışma koşulları, yitip giden gençliği üzerinedir.

Üniversiteler Çoğalıyor, Peki ya Nitelik ve İstihdam?

09.02.2019, Kurtköy’den bir kadın işçi

universiteli-issizler.jpg

Seçimler yaklaşırken egemenlerden biz işçilere ve emekçilere yönelik vaatler peşi sıra geliyor. Özellikle öğrenciler, genç seçmenler iktidarın hedefinde. İktidara geldikleri günden itibaren üniversite sayısını arttırdıklarına dikkat çeken AKP iktidarının sözcüleri bununla övünüyor ve eğitimde ilerleme kaydettiklerini belirtiyorlar.

Stadyuma Sığmayan İŞKUR Kuyrukları!

08.02.2019, Halkalı’dan bir sağlık işçisi

urfa-iskur-012019.jpg

Şanlıurfa’da yaşanan olay içinde bulunduğumuz koşulları özetler nitelikte. Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğünde çalıştırılacak bin kişilik geçici işe 44 bin kişi başvuruda bulundu. 9 ay süreyle verilecek işe, başvuru sayısı 44 bin kişiyi bulunca kura çekimi şehrin stadyumunda gerçekleştirildi. Stadyumu dolduran bu kalabalık işsizler ordusunu görenler futbol maçını izlemeye geldiklerini sanır ama onlar noter huzurunda yapılacak kura çekimine gelmişti.

Pazar Tezgâhında Çeyrek Lahana

08.02.2019, Ümraniye’den bir tekstil işçisi

lahana-foto.jpg

Son zamanlarda pazar yerleri sadece meyve-sebze alınan değil aynı zamanda insanların hayat pahalılığından dert yandığı, içini döktüğü yerler haline geldi. Geçenlerde bizim mahalledeki Perşembe pazarına bir uğrayayım dedim. Tezgâhlara bakarken bir de ne göreyim. Pazarcı abimiz lahanaları bölmüş, çeyrek, yarım, tam diye satıyor! Tam tezgâha şaşkınlıkla bakarken az ötemde 60’lı yaşlarda iki teyzenin sohbeti çalındı kulağıma. Teyzeler de lahana tezgâhına bakıp dertleşiyorlardı.

Sarı Rüyalar mı Tarihsel Gerçeklik mi?

07.02.2019, Tuzla’dan bir metal işçisi

sari_yelekliler_halk_kizgin.jpg

“Sarı yelek giyen çıplak yatmayı göze almalıdır.” Evet, bu sözler her dönem olduğu gibi, bugün de iktidara koltuk değnekliği yapan, sözde vatan millet naralarıyla, kardeş halkları birbirine düşman eden bir partinin genel başkanına ait. Muhalefet partileri üzerinden işçileri tehdit eden Bahçeli, ülke ekonomisi ve beka sorunundan dem vuruyor.

İktidar Krizi Bize Fatura Ediyor

06.02.2019, Bahçelievler’den bir emekçi

krizin-zarari-isciye.jpg

Merhaba kardeşlerim. İlginç zamanlardan geçiyoruz. Malumunuz Mart ayında yerel seçimler var. Siyasi iktidar, bir taraftan bizi yoksulluğa mahkûm ederken, diğer taraftan sanki 16 yıldır iktidarda değilmiş gibi konuşuyor. Kimi vaatlerle bizi aldatmaya çalışıyor. İlk olarak işçi sınıfının durumuna bakalım. Malumunuz yeni yıl ile birlikte asgari ücrete %26 oranında zam yapıldı ve bekâr bir işçi için asgari ücret 2020 liraya yükseldi.

Ateş Böceklerinin Mezarı

05.02.2019, Beylikdüzü’nden bir işçi

grave-of-the-butterflies.jpg

Kardeşlerim sizlere geçenlerde izlediğim bir filmden bahsedeceğim. Filmimizin adı “Ateş Böceklerinin Mezarı”. Yaklaşık bir buçuk saat süren bir animasyon. Aslında anlatılan sahiden de bizim hikâyemiz, gerçeğimiz. Film şu an bile yanı başımızda ve de dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan kahredici savaşların sadece bir tanesini iki çocuk üzerinden bütün gerçekliği ile aktarıyor.

Patrona Güvenmenin Ağır Bedeli

04.02.2019, Pendik’ten bir işçi

akaderi.jpg

İş çıkışı, yıllardır görmediğim bir tanıdığımın kızını gördüm tesadüfen. En son gördüğümde üniversiteye yeni başlamıştı. Üniversite bitmiş, işe başlamış. Aradan yıllar geçince tabi her şey değişmiş, kızımız büyümüş. “Yıllar ne çabuk geçiyor” diye düşündüm. Neyse, anne ve babasının nasıl olduğunu sorunca kızcağız, “sorma abla” diye başladı söze.

“Elindeki Boş Tencere, Dolar mı Kendi Kendine?”

01.02.2019, Ankara’dan bir sağlık işçisi

maas-yok-tencere-bos.jpg

Asgari ücrete yapılan “asgari” zammın ardından çalıştığım hastanede işçi arkadaşlarla sohbet ediyorduk. Asgari geçim indirimi dâhil 2020 lira olan asgari ücret geçinmeye yetmiyor, gıdaya, faturalara gelen zammı karşılamıyor diye konuştuk. Söz genel olarak geçim sıkıntısına, ücretlerimize, çalışma koşullarına gelince taşerondan kadroya geçen işçilerden bir abimiz “keşke şirkette kalsaydık, daha iyiydi valla!” dedi.

Asgari Ücret Nere Enflasyon Nere!

31.01.2019, Gebze’den bir kadın petrokimya işçisi

sefalet-ucretine-hayir.jpg

2019 yılı için asgari ücret, AGİ ile birlikte 2020 lira olarak belirlendi. İşveren örgütleri, hükümet yetkilileri ve Türk-İş yaptıkları hummalı çalışmalardan sonra asgari ücreti yine açlık sınırının altında belirlediler. Asgari ücret için belirlenen oran, işçiler açısından yine hüsran olurken patronlar için bayram havasında bir sevince dönüşmüştür.

Bu Sessizliği Bozalım!

31.01.2019, Gebze’den bir genç işçi-öğrenci

isciler-yuruyus.jpg

“Fabrika çok sessiz” diyor babam, “herkes diken üstünde…” Ya ben de işten atılırsam, diye düşünerek dinliyor işsiz arkadaşının derdini. “Pazar da sessiz artık” diyor annem. Ne pazarcının neşesi var ne milletin. Okullar, pazarlar hatta sokaklar bile nasibini almış sessizlikten. Eskiden sokak direklerinde üst üste iş ilanları görürdük. Onlar bile yok artık, düz, gri direkler var sadece.

Örgütlenmek Ne Demek?

30.01.2019, Küçükçekmece’den bir işçi

isciler-boyun-egmiyor-kortej.jpg

İşçi sınıfının penceresinden bakarsak örgütlenmek; belirli ortak çıkarlar etrafında bir araya gelmek, bu ortak çıkarlar uğruna patronlar sınıfına karşı birlikte mücadele etmek ve bu mücadelenin işçiler tarafından planlı, programlı bir şekilde yürütüldüğü organizasyon demektir. Örgüt sözcüğü herhangi bir şeyin örülmesi, ör-mek kökünden gelir.

Bir EYT’li

30.01.2019, Kartal’dan bir işçi

eyt-trakya-2019.jpg

Ben UİD-DER üyesi EYT’li bir işçiyim. 1995’te sigortalı olarak çalışmaya başladım. Hepimizin bildiği gibi 1999’da çıkarılan ve geriye dönük işletilen yasa ile 55 yaşında emekli olacağım. Oysa 1995 yılında sigortam başladığında yürürlükteki kanuna göre 25 yıl sigortalılık süremi doldurduktan sonra yani 45 yaşında emekli olacaktım. Tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi… Sizlere bir EYT mağduru olarak yasanın çıktığı yıl ne yaptığımdan bahsetmek istiyorum.

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this